MRI چگونه درون بدن را نشان می دهد؟

عکس MRI از مغز

ام آر آی –MRI یک ترفند برای دانشمندان است که نقشه ای کلی از بدن شما را در اختیار آن ها قرار می دهد.
بیشتر وزن بدن شما از آب تشکیل شده است. هر یک از مولکول های بدنتان، از یک اتم اکسیژن و 2 اتم هیدروژن ساخته شده اند. همچنین هیدروژن از یک پروتون با بار مثبت تشکیل شده است. ام آر آی، یک میدان مغناطیسی بسیار قوی حول اتم هیدروژن تولید میکند که باعث می شود تا پروتون در اتم هیدروژن، هم راستا با میدان مغناطیسی بچرخد. سپس دستگاه تصویربرداری، ابتدا امواج رادیویی ثانویه را به صورت عمود به بدن می تاباند که باعث می شود تا اتم های هیدروژن به یک سمت بچرخند. بعد با برداشتن میدان مغناطیسی دوم، اتم های هیدروژن بر میگردند و با میدان مغناطیسی اولیه همسو می شوند. زمانی که این اتم ها، به جهت قبلی بر می گردند، از خود انرژی آزاد می کنند که دستگاه ام آر آی می تواند این انرژی را اندازه گیری کند و متوجه شود که چه میزان آب در مولکول های عضو مربوطه وجود دارد! همین اختلاف میزان آب در عضو ها است که اجزای مختلف بدن را در این گونه عکس ها نشان می دهد.

همچنین نوعی از ام آر آی به نام اف ام آر آی FMRI وجود دارد که اغلب برای گرفتن عکس از مغز استفاده می شود. زمانی که قسمتی از مغز شما فعالیت می کند، خون بیشتری به آن قسمت سر ریز می شود تا انرژی مورد استفاده ی آن قسمت را تامین کند. خونی که به این قسمت سرریز می شود، حاوی مقادیر زیادی از اکسیژن است. سرریز شدن بیشتر این مقادیر از خون در یک قسمت خاص از مغز سیگنال هایی تولید می کند که دستگاه ام آر آی می تواند این سیگنال ها را تشخیص داده و بفهمد در کدام ناحیه فعالیت بیشتری وجود دارد. پژوهشگران با این تکنولوژی می توانند بفهمند که هر قسمت از مغز عهده دار چه فعالیتی است و هر کاری که ما انجام می دهیم کدام قسمت از مغزمان را درگیر میکند!

منبع: sciencenewsforstudents

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. پوریا می گوید

    ممنون عالی بود

  2. […] همچون صرع کاربرد دارد. همچنین ممکن است آزمایش بعدی آزمایش ام آر آی MRI باشد. MRI آزمایشی است که توسط آهنربا های بسیار قوی و […]