آموزش رایگان گیتار (فصل اول)

     آموزش رایگان گیتار

اینکه بشه از توی اینترنت و با هزینه ی اندک کار های مختلفی رو یاد گرفت خیلی اتفاق عجیبی نیست. شاید باورش براتون سخت باشه اما من تا به امروز حتی یک جلسه هم کلاس گیتار نرفتم. و در این فایل آموزشی میخوام به شما هم ثابت کنم که هر کسی با علاقه و پشتکار میتونه بدون اینکه پول زیادی خرج کنه، و فقط از طریق اینترنت و با هزینه ی بسیار ناچیز شاید در حد نیم ساعت کلاس گیتار، به طور کامل گیتار رو یاد بگیره و هر آهنگی که دلش میخواد رو بزنه! بله به صورت کامل! اگر من تونستم، پس مطمئنا شمام میتونید.

البته فراموش نکنید که برای تهیه ی این آموزش کلی وقت و هزینه صرف شده و اگر این آموزش رو از سایتی به غیر از سایت deskano.com دریافت کردید حتما به ایمیل من به آدرس [email protected] گزارش بدید تا بتونم پیگیری کنم.

این آموزش در 5 فصل ارائه شده که فصل ابتدایی رو به صورت کاملا رایگان براتون اینجا گذاشتم.

     فصل اول: آشنایی با گیتار

گیتار، از دسته ی ساز های سیمی هست که 6 سیم داره. بسته به نوع گیتار این سیم ها میتونه متفاوت باشه. برای مثال در گیتار آکوستیک هر 6 سیم از جنس فلز هستن اما در گیتار های کلاسیک 3 سیم پایینیه گیتار از جنس نایلونی هستن.

     چه گیتاری بخریم؟

در این بخش از آموزش گیتار، بهتون یاد میدم که چجوری بسته به نوع استفاده ای که میخوایم از گیتار بگیریم مشخص کنیم چه گیتاری بخریم! برای یادگیری این سبک از آموزش گیتار، ما دو نوع گیتار داریم که میتونیم استفاده کنیم. گیتار آکوستیک و کلاسیک.

     حالا تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک چی هست؟

گیتار آکوستیک به دلیل اینکه هر 6 سیم استفاده شده در اون از جنس فلز هستن، صدای زبرتر و قوی تری داره. بدنه ی گیتار آکوستیک و قسمت خرک اون معمولا محکم تر از نمونه های کلاسیک هست، چون به خاطر استفاده از 6 سیم فلزی باید فشار بیشتری رو تحمل کنه! البته معمولا! و صد در صد به مارک و قیمت گیتار هم مربوط میشه.

اما گیتار آکوستیک به چه دردی میخوره؟ خب گیتار آکوستیک بیشتر به درد افرادی میخوره که میخوان پاپ کار کنن و آکورد زدن براشون مهمه و خیلی علاقه ای به زدن نت های موسیقی ندارن.

اما اگر خیلی دوست دارید نت بزنید و گیتار رو به صورت کلاسیک یاد بگیرین باید گیتار کلاسیک بخرید که از 6 سیم اون، 3 سیم پایینی از جنس نایلونی هستن. در کل خیلی تفاوتی این دو تا گیتار باهم ندارن. به طور کلی گیتار کلاسیک صدای لطیف تری داره و مخصوص نت زدن و کار کلاسیک هست و گیتار آکوستیک صدای خشن تر و قوی تری داره و مخصوص زدن آکورد و کار پاپ هست.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک این جا کلیک کنین.

اما نت و آکورد چی هست و تفاوتشون با هم چی هست؟ اگر بخوام خیلی راحت توضیح بدم بهتون آهنگ هایی که میشنوین از سه قسمت تشکیل میشه. آکورد، نت و صدای خواننده! زمانی که خواننده داره روی آهنگ میخونه شما یه آهنگ ریتمیک رو میشنوین + صدای خواننده. اون آهنگ ریتمیک که با یه ریتم خاص نواخته میشه همون آکورد ها هستن. به کمک آکورد شما میتونین یه آهنگ رو بزنین و روش بخونین.

اما زمانی که بخش خوندن خواننده تموم میشه موسیقی ای روی آکورد ها نواخته میشه که بهش میگن نت! اگر آکورد یک آهنگ رو برای شما به تنهایی پخش کنن نمیتونین متوجه بشین اون آهنگ چیه چون فقط یه ریتمه با آکورد هایی که گام های موسیقی رو تعیین میکنه، ولی اگر نت رو پخش کنن خیلی راحت میفهمید که کدوم آهنگه! اما برای اینکه با گیتار بزنین و بخونین باید آکورد آهنگ رو بزنین و روش بخونین. پس اگر گیتار رو یاد میگیرید که در جمع دوستانه تون بزنین و بخونین، باید آکورد ها رو یاد بگیرین!

پس برای یاد گرفتن و زدن آکورد های موسیقی، گیتار آکوستیک بهتره. البته فقط گفتم بهتره! این به این معنی نیست که نشه با گیتار کلاسیک آکورد زد و یا برعکس! فقط یادتون باشه که هیچ وقت به این فکر نیوفتید که بخواید سیم های گیتار کلاسیک تون رو عوض کنین و سیم آکوستیک بندازید روش. چون خرک گیتار کلاسیک برای تحمل بار 6 تا سیم فلزی طراحی نشده و باعث میشه در دراز مدت گیتارتون رو نابود کنین.

     اجزای گیتار:

نام قسمت های مختلف گیتار
نام قسمت های مختلف گیتار

     نام گذاری سیم های گیتار:

توی گیتار 6 تا سیم داریم که همیشه وقتی میخوان این سیم هارو روی کاغذ نشون بدن برعکس میکشنشون!

این سیم ها از بالا به پایین (روی گیتار) به این ترتیب هستن که اسمشون رو هم کنارشون نوشتم:

E———- سیم می (بم ترین صدا)
B———- سیم سی
G———- سیم سل
D———- سیم ر
A———- سیم لا
E———- سیم می (زیر ترین صدا)

که همیشه روی کاغذ به صورت برعکس کشیده میشن، یعنی سیم بالایی که بم هست صداش در پایین صفحه و سیم پایینی که صدای نازک و زیری داره در بالا کشیده میشن.

اما روی کاغذ همون طور که گفتم ترتیب رو دقیقا برعکس میکشن، به این صورت:

E———- می (زیر ترین صدا)
A———- لا
D———- ر
G———- سل
B———- سی
E———- می (بم ترین صدا)

اما این اسم ها چجوری تعیین شده؟ خب اسم این سیم ها از روی صدایی که تولید میکنن تعیین کردن. مطمئنا اگر کم ترین اطلاعاتی درباره ی موسیقی داشته باشین، عبارت دو ر می فا سل لا سی رو شنیدید! این عبارت 7 آکورد اصلی موسیقی رو تشکیل داده که یه چیزی تو مایه های الفبای خودمونه منتها توی موسیقی! یعنی در حقیقت این ها الفبای موسیقی هستن!

اما شاید سوال براتون پیش بیاد که وقتی گیتار رو توی دستمون میگیریم هر کدوم از این سیم ها، میتونن صدا های مختلفی رو تولید کنن! در حقیقت روی دسته ی گیتار قسمت هایی هست که با هر بار گرفتن این قسمت ها و زدن اون سیم، صدای مختلفی از اون سیم شنیده میشه! پس چجوری اسم سیم ها رو تعیین کردن؟ خب اسم سیم های گیتار از روی صدایی انتخاب میشه که در حالت باز میدن! حالت باز یعنی شما دستتون روی فرت ها نباشه و فقط سیم رو بدون گرفتن فرت بزنید.

اما چرا 2 تا سیم  بالایی و پایینیه گیتار با اینکه صدای مختلفی دارن اسمشون یکی هست؟ جوابش رو با یه مثال میگم که راحت متوجه بشید.به عقربه های ساعت توجه کنین. زمانی که ساعت از 12 میگذره، دوباره اعداد و ارقام برمیگردن و از اول شروع میکنن به شمارش درسته؟ یعنی در طول یک روز ما دو تا ساعت 12 داریم! در طول یک هفته 14 تا ساعت 12 داریم و به همشون میگیم ساعت 12! در صورتی که ساعت 12 امروز با ساعت 12 دو روز بعد یکی نیست و دو تا زمان متفاوت هستن! توی موسیقی هم به همین صورته! فرقش اینه بازه ی تکرارش روی 7 هست. یعنی آکورد ها به ترتیب عوض میشن و بعد از هفتمین آکورد، دوباره بر میگردیم به آکورد اول. به این صورت: دو-ر-می-فا-سل-لا-سی-دو-ر-می-فا-سل-لا-سی-دو-…

     حالا میرسیم به تفاوت نت و آکورد:

اون قسمت هایی که روی دسته ی گیتار با فلز از هم جدا شدن، بهشون میگیم فرت، هر کدوم از اون فرت ها یه نت رو مشخص میکنن. و گرفتن همزمان چند نت با هم یه آکورد رو تشکیل میده. یعنی هر آکورد تشکیل شده از چند نت که با هم نواخته میشن. پس تا اینجای کار تفاوت نت و آکورد رو هم فهمیدیم.

سیم اول که صدای بم داره اسمش E هست و اسم لاتینش میشه “می” در حالت باز صدای می رو میده اما زمانی که یکی از فرت ها رو میگیریم، صداش عوض میشه و صدای دیگه ای رو تولید میکنه. حالا این که چه صدایی رو تولید میکنه رو باید یاد بگیریم. چجوری؟ افرادی که توی موسیقی خیلی مهارت داشته باشن با شنیدن صدا میفهمن اما ما میتونیم از روی نقشه ی سیم های گیتار یادبگیریم و حفظش کنیم، هرچند که برای زدن یه موسیقی پاپ و خوندن اصلا نیسازی نیست!

اما برای اینکه آموزشمون کامل باشه این نقشه رو براتون میذارم که ببینین چجوریه:

توی این نقشه ها که روی اینترنت پیدا میشن همیشه به صورت انگلیسی نت ها و آکورد ها نوشته میشن که اسم های لاتینشون به صورت زیر هست:

C دو – D ر – E می – F فا – G سل – A لا – B سی

نقشه ی قرارگیری آکورد های گیتار

نقشه ی قرارگیری آکورد های گیتار     تا به اینجای کار، شما آشنایی نسبی با گیتار و موسیقی پیدا کردین که توی آموزش گیتار و یا هر ساز دیگه ای، خیلی بهتون کمک میکنه. برای یادگیری فصل های بعدی آموزش گیتار میتونین از لینک های زیر استفاده کنید.

آموزش ویژه ی گیتار (مبتدی) (5فصل)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. بهرام می گوید

    سلام و عرض ادب
    عذرخواهی میکنم مابقی آموزش لینکش خرابه