تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در چیست؟

در نگاه اول، اگر به این دو گیتار نگاه کنید، متوجه می‌شوید که تفاوت زیادی با هم ندارند. اما بعد از به صدا در آمدن سیم ها و لمس سیم های هر دو گیتار، مطمئنا متوجه تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک می‌شوید.  اما فقط این نیست! این تفاوت در بخش های دیگر گیتار های آکوستیک و کلاسیک وجود دارد که یک به یک به آنان میپردازیم:

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در دسته ی گیتار!

اگر به دسته ی گیتار یا همون صفحه ی انگشت گذاری و فرت های گیتار آکوستیک نگاه کنید، مطمئنا متوجه تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در این بخش می‌شوید. در گیتار آکوستیک، بخش فرت ها کمی پهن تر طراحی شده که باعث می‌شود تا در گرفتن آکورد ها، راحتی بیشتری به نسبت گیتار کلاسیک داشته باشید. اما این پهن تر بودن فواصل فرت ها، باعث می شود تا سرعت نوازندگی تا حدی کم شود. به همین دلیل است که معمولا برای آکورد گیری، گیتار آکوستیک و برای نت زنی گیتار کلاسیک را انتخاب میکنند.

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در چیست؟
تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در چیست؟

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در طراحی بدنه!

گیتار آکوستیک و کلاسیک، در طراحی بدنه نیز تفاوت های زیادی دارند. یکی از این تفاوت ها، اندازه ی آن هست. بدنه ی گیتار های آکوستیک، معروف به دردنات (dreadnought) می‌باشد که کمی بزرگ تر از گیتار های کلاسیک است. بزرگ بودن بدنه ی گتار آکوستیک به نسبت گیتار کلاسیک، باعث می‌شود تا صدای بم تری را به شما بدهد.

همچنین برخی از گیتار های آکوستیک، بدنه ای موسوم به کات‌اوی (cut-away) دارند. مطمئنا گیتار های کات‌اوی را تا امروز زیاد دیده اید. همانطور که از اسمش پیداست، بخشی از این گیتار ها بریده شده است! این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید نت ها و آکورد ها را بر روی فرت های پایینی به راحتی بگیرید! البته که در گیتار های کلاسیک نیز میتوان گیتار کات‌اوی پیدا کرد، اما این نوع گیتار خیلی کم است!

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در چیست؟
تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در چیست؟

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در قیمت!

اگر بخواهیم مقایسه ای از نظر قیمت میان دو گیتار آکوستیک و کلاسیک داشته باشیم، متوجه می‌شویم که در مارک و جنس های مشابه، قیمت گیتار های آکوستیک به مراتب بالا تر از نمونه های کلاسیک می‌باشد. همین امر باعث شده تا فراوانی گیتار کلاسیک در بین هنر جویان گیتار، بیشتر  از نمونه ی آکوستیک آن باشد.

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در سیم ها!

در گیتار های کلاسیک، 3 سیم پایینی گیتار، از جنس نایلون و 3 سیم بالایی آن از جنس فلز می‌باشد. به همین دلیل، این گیتار ها را با نام گیتار نایلونی نیز میشناسند. اما در گیتار های آکوستیک، هر 6 سیم گیتار از جنس فلز ساخته شده است! به همین دلیل صدای خشن تر و قویتری دارد. در مقابل، در گیتار کلاسیک، صدای نرم و ملایم تری به گوش می رسد.

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک در صدا!

همانطور که بالاتر اشاره شد، گیتار های آکوستیک و کلاسیک تفاوت های زیادی در اندازه ی بدنه و جنس سیم ها داشتند، که این تفائت ها، باعث تفاوت صدای گیتار آکوستیک و کلاسیک می‌شود. گیتار های آکوستیک، به شما قدرت صدای بالاتر، قوی تر و صدای خشن تری می‌دهند. اما در مقابل، گیتار های کلاسیک صدای نرم و لطیف تری را ارائه می‌دهند. حال این شما هستید که میتوانید انتخاب کنید به کدام صدا علاقه ی بیشتری دارید!

اگر به آهنگ های اسپانیایی، موسیقی های پاپ ایرانی و شرقی علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما، گیتار کلاسیک است. اما اگر به موسیقی های پاپ اروپایی و آمریکایی و راک علاقه دارید، صدای گیتار آکوستیک برای شما دلنشین تر است. همچنین برای یاد گیری آنلاین گیتار، می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آموزش گام به گام رایگان گیتار فصل اول

منبع: dawsons.co

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.