دلیل زیاد خمیازه کشیدن های مکرر چیست؟

خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن، اکثر اوقات امری غیر ارادی است که با باز کردن دهان و تنفسی عمیق، باعث پر شدن ریه ها از هوا می شود. این فرآیند یک واکنش کاملا طبیعی که معمولا به دلیل خستگی بدن و خواب آلودگی انجام می شود. بعضی از خمیازه ها کوتاه و برخی دیگر چندین ثانیه به طول می انجامند. همچنین، خمیازه کشیدن برخی اوقات، با جاری شدن اشک چشم، کشیدن عضلات بدن و آه کشیدن همراه است.

خمیازه کشیدن از نگاه محققان

محققان هنوز دلیل اصلی خمیازه کشیدن را نیافته اند، اما محرک هایی که باعث این عمل می شوند را، خستگی و خواب آلودگی می دانند. خمیازه کشیدن یک امر مسری است و ممکن است با دیدن خمیازه کشیدن کسی و یا حتی شنیدن صدای خمیازه، مجبور به خمیازه کشیدن بشوید. به نظر می رسد که خمیازه کشیدن نوعی رفتار تاثیر گذار در روابط اجتماعی افراد است! همچنین در یکی از مقالات تحقیقات پزشکی عمومی آمده است که خمیازه کشیدن، به خنک شدن و پایین آمدن دمای مغز کمک می کند!

دلیل خمیازه های زیاد

اما زمانی که شما در یک دقیقه، بیش از یک خمیازه داشته باشید، حالتی غیر معمول است. خمیازه های غیر معمول و بیش از اندازه، معمولا به دلیل خواب آلودگی و کسلی بیش از اندازه است که می تواند به دلیل وجود بیماری یا مشکل پزشکی اساسی در فرد باشد.

البته شرایط خاصی می تواند باعث واکنش وازوواگال شود که همین امر باعث خمیازه های بیش از حد شود. واکنش وازوواگال باعث افزایش فعالیت ها در عصب واگ می شود. و این واکنش عصبی از مغز به گلو و درون شکم انتقال می یابد. زمانی که فعالیت عصب واگ بیشتر می شود، فشار خون و ضربان قلب به شدت کاهش یافته و جدا از ایجاد حس خواب آلودگی، می تواند باعث بروز مشکل های جدی قلبی شود!

واکنش ویزوواگال

پس اگر خمیازه کشیدن هایتان بی مورد زیاد شدند، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. فراموش نکنید که این فقط پزشک شما است که می تواند تشخیص دهد خمیازه های غیر معمول شما به چه دلیل رخ می دهند و برای سلامتیتان خطر دارند یا خیر!

علت اصلی خمیازه های بیش از اندازه هنوز مشخص نشده است اما از دلایل معمولی که می توانند باعث این عمل غیر ارادی شود می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

خواب آلودگی، خستگی، وجود اختلال و بی نظمی در خواب، …………..
عوارض جانبی دارو هایی که برای بیماری های افسردگی و اضطراب استفاده می شوند مانند “SSRIs”
خون ریزی در اطراف قلب

همچنین دلایلی دیگری هم وجود دارند که احتمال بروز آنها بسیار کم است مانند:

وجود تومور مغزی
حمله ی قلبی
بیماری صرع
اسکلروز متعدد
نارسایی کبد
ناتوانی بدن در کنترل دما

در صورت مراجعه به پزشکتان، اولین سوالی که از شما پرسیده می شود، زمان بندی و میزان خواب شما است. پاسخ این سوال به پزشک می فهماند که وجود خمیازه های پی در پی و بیش از اندازه ی شما، به دلیل نادرستی عادت خواب شما است یا بروز مشکل جدی در بدنتان باعث این واکنش بدن نسبت به آن شده است.

بعد از رد شدن مسئله ی خواب، آزمایش هایی باید انجام دهید که دلیل این مسئله، مشخص شود. یکی از این آزمایش ها، الکتروانسفالوگرام یا EEG است که طی آن فعالیت الکتریکی مغز شما، بررسی می شود و برای تشخیص بیماری ها مغزی همچون صرع کاربرد دارد. همچنین ممکن است آزمایش بعدی آزمایش ام آر آی MRI باشد. MRI آزمایشی است که توسط آهنربا های بسیار قوی و امواج رادیویی، تصویری کامل از اجزای داخلی بدن شما به پزشک متخصص ارائه می دهد تا او بتواند این اعضا و کارکرد درست آن ها را بررسی کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص وجود مشکلاتی همچون تومور و بیماری ام اس، در مغز یا ستون فقرات انجام می شود. همچنین این عکس ها، برای ارزیابی عملکرد قلب و تسخیص مشکلات قلبی نیز کاربرد دارد.

درمان خمیازه کشیدن های بیش از حد:

اگر این خمیازه ها به دلیل استفاده از دارو بوده باشد، پزشک می تواند با کم کردن دوز آن ها این مشکل را بر طرف سازد. به یاد داشته باشید که این فقط پزشک است که می تواند دوز دارو هایتان را کم یا زیاد کند. پس هرگز، بدون مشورت با پزشک، تصمیم به کم کردن یا قطع کردن مصرف دارو ی خاصی نگیرید!

اگر این خمیازه های بیش از حد، ناشی از بی نظمی و اختلال در خواب شما باشد، پزشک شما، استفاده از دارو های خواب آور، دستگاه های تنفسی، و ورزش کردن برای کاهش استرس را برای تجربه ی خوابی آرام تر در دستور کار قرار می دهد.

منبع: healthline

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظرات
 1. آرش می گوید

  شما یه پزشک که اهمیت بده به حرفای مریض و 10 دقیقه حرفاتو گوش بده و با علایم بدونه مریض چشه نشونمون بده من دوهفته یبار مراجعه کنم بهش!!

  1. نیلوفر می گوید

   دکتر احسان سالمی متخصص مغز و اعصاب در اصفهان هستن. بسیار صبور و شنونده خوبی هستند . برای هر بیمار بیش از نیم ساعت زمان میذاره

  2. Dr.salman می گوید

   ?

 2. اهورا می گوید

  من چند تا دکتر رفتم نتوانستند منو درمان کنند نزدیک 5 ملیون خرج دارو و ازمایش گوناگون کردم ولی اثری نداشت که نداشت تا یکی از دوستان اهل کرمان واسم یه سوغاتی اورد یه نوع پودریه بهش میگن قوتو ..چند روزی خوردم خوب شدم بعد از چند مدت سوغاتی دیگه ای واسم از کرمان اورد تریاک با بافور مصرف کردم دیگه تا العان خمیازه نمی‌کشم خدایشش عالی بود ???????

 3. تجهیزیار می گوید

  جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

 4. شیرین می گوید

  خیلی ممنون