برخورد شهاب سنگ با زمین!

در بسیاری از فیلم های علمی تخیلی دیده اید که یک شهاب سنگ یا جرم آسمانی بزرگ به زمین اصابت می کند و زمین و نسل بشر را نابود می کند.

برخورد یک سیارک یا شهاب سنگ با زمین از نظر علم کاملا توجیه شده و امکان بروز آن وجود دارد. وجود عناصر و آلیاژ های مختلف روی زمین به ما میگوید که تاکنون شهاب سنگ های زیادی با زمین برخورد کرده اند. معروف ترین این اجرام آسمانی، شهاب سنگی بود که باعث نابودی دایناسورها در 65 میلیون سال پیش شد. برخورد این شهاب سنگ با زمین باعث بلند شدن خاکستر های آتشفشانی شد و در نتیجه ی آن نور خورشید به سطح زمین نرسید. نبود نور خورشید باعث از بین رفتن گیاهان و سرمای شدید در کره ی زمین، و در نتیجه نابودی دایناسورها شد.

خب، اگر یک شهاب سنگ با زمین برخورد کند چه می شود؟

هر شهاب سنگی که از آسمان سقوط کند دارای مقدار بسیار زیادی از انرژی است. برای مثال در سال 2028 شهاب سنگ 1997XF11 به زمین بسیار نزدیک می شود اما خوشبختانه از کنار آن میگذرد! اگر قرار بود این شهاب سنگ به زمین برخورد کند، تنها کاری که میتوانستید انجام دهید مشاهده یک جرم بسیار بزرگ و فراتر از آن چیزی که حتی فکرش را هم بکنید با سرعت 30هزار مایل بر ساعت (50هزار کیلومتر بر ساعت) بود! قدرت شهاب سنگی به آن اندازه و با آن سرعت همانند یک بمب 1میلیون مگاتنی است! این احتمال وجود دارد که یک شهاب سنگ مانند آن، از بین برنده ی حیات  روی زمین باشد.

درک و تصور یک شهاب سنگ با قدرت یک میلیون مگاتن فراتر از تصور ماست. پس اعداد کوچکتری را در نظر میگیریم که بتوانیم راحت تر درک کنیم. برای مثال یک شهاب سنگ به اندازه ی یک خانه ی معمولی را تصور می کنیم که با سرعت 30هزار مایل بر ساعت به سمت زمین می آید. قدرت این شهاب سنگ حدود 20 کیلوتن (معادل بمب اتمی استفاده شده در هیروشیما) خواهد بود. قدرت این شهاب سنگ میتواند تا فاصله ی نیم مایلی تمام سازه های بتنی، و تا فاصله ی یک و نیم مایلی هر سازه ی چوبی را نابود کند. به زبان دیگر این شهاب سنگ می تواند یک شهر را نابود کند.

اگر این شهاب سنگ به اندازه ی یک ساختمان 20 طبقه می بود، میتوانست انرژی معادل بزرگترین بمب اتمی جهان (25 تا 50 مگاتن) آزاد کند! این انرژی میتواند تا فاصله ی 5 مایلی بتن را نابود کند!

تصور کنید که همین شهاب سنگ عرضی معادل یک مایل داشت. در این زمان با انرژیی 10میلیون برابر بزرگتر از بمب اتمی هیروشیما سر و کار داشتیم! این میزان از انرژی قادر به نابودی هرچیزی تا فاصله ی 100 تا 200 مایلی بوده و آثار تخریب آن تا 1000 مایل نیز پیش می رود. همچنین، میزان گرد و غبار و خاکستر به جا مانده از آن در جو زمین، باعث نابودی حیات روی زمین می شود.

در هر صورت، اگر شهاب سنگی به زمین برخورد کند، جدا از حجم و اندازه اش، روز خیلی بدی را شاهد خواهیم بود. اما اگر اندازه ی آن بیش از 1مایل باشد، زندگی را از روی زمین به کلی نابود میکند. امیدواریم که هیچ وقت این اتفاق نیوفتد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.