هشت پا، موجود عجیبی با چند مغز و خون آبی رنگ!

هشت پا ها، موجودات عجیب و شگفت انگیزی هستند. 500 میلیون نورون تشکیل دهنده ی 9 مغز آن ها که در تمامی بدن و سرشان وجود دارد، در مقایسه با 100 میلیون نورون مغز انسان، عجیب به نظر می رسد! قدرت مغز هشت پا ها در نگاه اولیه مشخص نمی شود. اما با بررسی های بیشتر، می توان به قدرت عجیب آن در استدلال، برنامه ریزی و آینده نگری پی برد! برای مثال، نمونه ای از اختاپوس های اندونزیایی، برای محافظت از خود در شرایط جوی توفانی پیش رو، شروع به جمع آوری پوسته ی نارگیل می کنند! سپس در زمان وقوع توفان، به داخل دو پوسته ی نیم کره مانند آن رفته و آن ها را بسته نگه می دارند!

هشت پا 3 قلب و خون آبی

ویژگی دیگری که این موجودات عجیب را از دیگر موجودات متمایز می کند، رنگ خون آن ها است. هشت پا ها، بر عکس تمامی موجودات، خون آبی رنگی دارند. همانطور که می دانیم، خون ما انسان ها از هموگلوبین تشکیل شده و به دلیل وجود عنصر آهن در هموگلوبین ها رنگ خون ما قرمز رنگ است. اما خون اختاپوس ها از هموسیانین تشکیل شده و وجود عنصر مس در آن باعث ایجاد این خون آبی رنگ می شود! محققان دریافتند که این ویژگی برای اختاپوس ها، همانند ضد یخ در خودرو ها عمل کرده و به آنها این امکان را می دهد که در دمای زیر صفر درجه نیز زنده بمانند، به گونه ای که خون آن ها منجمد نشود!

اما هنوز تمام نشده است! ویژگی عجیب سوم، مربوط به حیاتی ترین قسمت بدن اختاپوس ها، یعنی قلب آن ها بر می گردد. یا بهتر بگوییم قلب های آن ها! بدن این موجودات عجیب از 3 قلب برای پمپاژ و خون رسانی به اعضای بدنش استفاده می کند که البته با وجود داشتن 8 پا منطقی به نظر می رسد.

منبع: Nationalgeographic

howstuffworks

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.