هنر ، علم و تکنولوژی ، تاریخ ، پزشکی ، نجوم ، موسیقی و...

برخورد شهاب سنگ با زمین!

Rate this post

در بسیاری از فیلم های علمی تخیلی دیده اید که یک شهاب سنگ یا جرم آسمانی بزرگ به زمین اصابت می کند و زمین و نسل بشر را نابود می کند.

برخورد یک سیارک یا شهاب سنگ با زمین از نظر علم کاملا توجیه شده و امکان بروز آن وجود دارد. وجود عناصر و آلیاژ های مختلف روی زمین به ما میگوید که تاکنون شهاب سنگ های زیادی با زمین برخورد کرده اند. معروف ترین این اجرام آسمانی، شهاب سنگی بود که باعث نابودی دایناسورها در ۶۵ میلیون سال پیش شد. برخورد این شهاب سنگ با زمین باعث بلند شدن خاکستر های آتشفشانی شد و در نتیجه ی آن نور خورشید به سطح زمین نرسید. نبود نور خورشید باعث از بین رفتن گیاهان و سرمای شدید در کره ی زمین، و در نتیجه نابودی دایناسورها شد.

بیشتر بخوانید:  نظریه زمین صاف از زبان یک دگر اندیش!

خب، اگر یک شهاب سنگ با زمین برخورد کند چه می شود؟

هر شهاب سنگی که از آسمان سقوط کند دارای مقدار بسیار زیادی از انرژی است. برای مثال در سال ۲۰۲۸ شهاب سنگ ۱۹۹۷XF11 به زمین بسیار نزدیک می شود اما خوشبختانه از کنار آن میگذرد! اگر قرار بود این شهاب سنگ به زمین برخورد کند، تنها کاری که میتوانستید انجام دهید مشاهده یک جرم بسیار بزرگ و فراتر از آن چیزی که حتی فکرش را هم بکنید با سرعت ۳۰هزار مایل بر ساعت (۵۰هزار کیلومتر بر ساعت) بود! قدرت شهاب سنگی به آن اندازه و با آن سرعت همانند یک بمب ۱میلیون مگاتنی است! این احتمال وجود دارد که یک شهاب سنگ مانند آن، از بین برنده ی حیات  روی زمین باشد.

درک و تصور یک شهاب سنگ با قدرت یک میلیون مگاتن فراتر از تصور ماست. پس اعداد کوچکتری را در نظر میگیریم که بتوانیم راحت تر درک کنیم. برای مثال یک شهاب سنگ به اندازه ی یک خانه ی معمولی را تصور می کنیم که با سرعت ۳۰هزار مایل بر ساعت به سمت زمین می آید. قدرت این شهاب سنگ حدود ۲۰ کیلوتن (معادل بمب اتمی استفاده شده در هیروشیما) خواهد بود. قدرت این شهاب سنگ میتواند تا فاصله ی نیم مایلی تمام سازه های بتنی، و تا فاصله ی یک و نیم مایلی هر سازه ی چوبی را نابود کند. به زبان دیگر این شهاب سنگ می تواند یک شهر را نابود کند.

بیشتر بخوانید:  تلسکوپ هابل چگونه کار می کند؟!

اگر این شهاب سنگ به اندازه ی یک ساختمان ۲۰ طبقه می بود، میتوانست انرژی معادل بزرگترین بمب اتمی جهان (۲۵ تا ۵۰ مگاتن) آزاد کند! این انرژی میتواند تا فاصله ی ۵ مایلی بتن را نابود کند!

تصور کنید که همین شهاب سنگ عرضی معادل یک مایل داشت. در این زمان با انرژیی ۱۰میلیون برابر بزرگتر از بمب اتمی هیروشیما سر و کار داشتیم! این میزان از انرژی قادر به نابودی هرچیزی تا فاصله ی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مایلی بوده و آثار تخریب آن تا ۱۰۰۰ مایل نیز پیش می رود. همچنین، میزان گرد و غبار و خاکستر به جا مانده از آن در جو زمین، باعث نابودی حیات روی زمین می شود.

بیشتر بخوانید:  آیا سفر به ماه واقعی بوده است؟

در هر صورت، اگر شهاب سنگی به زمین برخورد کند، جدا از حجم و اندازه اش، روز خیلی بدی را شاهد خواهیم بود. اما اگر اندازه ی آن بیش از ۱مایل باشد، زندگی را از روی زمین به کلی نابود میکند. امیدواریم که هیچ وقت این اتفاق نیوفتد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.